Provinciou Ha Giang, kde som cestou stratil priateľku z motorky

Autor: Milan Lahučký | 7.10.2018 o 17:56 | (upravené 8.10.2018 o 9:25) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  317x

Výlet na motorke po provincii Ha Giang bol úplne neplánovaný. Zážitky a komické situácie, ktoré sa nám tu prihodili sa ale budú v našej rodine tradovať po generácie :)

Čo vidieť v provincii Ha Giang

Prvou zastávkou je Heaven's Gate, pekná vyhliadka s malou kaviarničku, kde nás obslúžila slečna v kroji. Teplá kávička po chladnom ráne nás milo potešila. Kúsok za Heaven's Gate sa nachádza ďalšia vyhliadka Twin mountains, odkiaľ vidno na ryžové polia. Najväčšou atrakciou vyhliadky sú Twin mountains, ktoré majú rovnakú veľkosť a tvar pripomínajúci ženské prsia ;)

Jediná historická pamiatka, ktorá sa nachádza na trase je Hmong King's Residence. Palác z dreva a kameňa už od 19. storočia slúžil ako sídlo bohatého a vplyvného Vuong Chinh Duca, ktorý bol v oblasti významným obchodníkom. V provincií sa vo veľkom pestovalo ópium, ktorému Vuong Chinh Duc zabezpečil bezpečný prechod na čínske územie. Do roku 2004 bol palác vo vlastníctve jeho potomkov a následne bol darovaný štátu.

Provinciou Ha Giang sme križovali oblasti, ktoré boli samé o sebe atrakciou. Najkrajšie panorámy sa nachádzajú v oblasti horského prechodu Ma Pi Leng Pass, z ktorých vidno aj nodnú nádrž Sông Nho Quê. Veľmi špecifický vzhľad majú Black rocky mountains, tmavé vápencové hory, ktoré nás sprevádzali počas veľkej časti loopu.

Ľudia z horských kmeňov, ktorí žijú v horách provincie Ha Giang, sú od Vietnamcov výrazne odlišní. Majú ružové líca a telo poznačené rokmi strávenými na poliach. Väčšina má deformované chrbtice a ploché nohy.

Mali sme šťastie a loop nám vyšiel na víkend, kedy sa konali v dedinách trhy. Videli sme tu viacero etnických skupín, ktoré sa od seba odlišujú krojom.

Práca sa týka aj malých detí, každý tu má svoje povinnosti. Videli sme asi trojročného ako si niesol svoj náklad na chrbte, malých chlapcov na byvoloch alebo dieťa starajúce sa o ďalšie dieťa. Po práci prichádza čas na hranie. Niekedy nás fascinovalo, čo dokáže deťom urobiť radosť a zabaviť ich na dlhšiu dobu. Veľa detí v provincii nosí červené tričká s vietnamskou hviezdou. Nie je tajomstvom, že vietnamská vláda sa snaží tieto menšiny povietnamštiť.

Počas moto tripu v provincii Ha Giang sme si urobili odbočku k najsevernejšiemu miestu Vietnamu - The North Pole. Nenechali sme sa oklamať veľkou vztýčenou vietnamskou vlajkou na kopci, ktorá je len symbolickou hranicou, cesta k najsevernejšiemu bodu pokračovala daľej. Cesta k The North Pole v istom momente vedie veľmi tesne popri hranici s Čínou. Na tomto mieste sa dá ilegálne prekročiť hranica do Číny. My sme to miesto v náhlení sa za najsevernejším bodom minuli :)

Ako som stratil Janku z motorky

Ešte deň predtým ako sa to stalo sme sa s chalankom z požičovne smiali, ako môže niekto stratiť z motorky svoj backpack. A hneď deň na to som ja stratil Janku!

Hneď potom, ako som prudko zabrzdil pred jamou v ceste, som si v duchu hovoril: "Ako sme to dobre ustáli." a pokračoval som ďalej v jazde.

Ešte som chvíľu trpel samomluvou a pritom aká krásna bola tá krajina mi ani neprišlo divné, že nikto mi neodpovedá. Prešiel som most a asi po 500 m som zbadal peknú scenériu ľudí na poli. Tak hovorím Janke: "Mohol by som odfotiť týchto ľudí, čo ty na to?" Ten moment, kedy som si uvedomil, že Janka nie je na motorke, si ani neviete predstaviť!

Jankina verzia je, že odskackala preč, keď mi pomáhala s balansovaním motorky (za čo jej ďakujem) a hneď si chcela nanovo nasadnúť. Ale to už som jej ušiel :D

 

Ak sa chceš dozvedieť kde zohnať spoľahlivú motorku na Ha Giang loop a ďalšie užitočné informácie, prejdi na našu stránku Triplovers.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?