O krásach stredného Vietnamu

Autor: Milan Lahučký | 30.9.2018 o 18:28 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  264x

Na čo sa tešiť v strednom Vietname a kam na miesta bez turistov?  Pripravte si fotoaparáty, Hoi An, Da Nang a Hue volá ;)

Koloniálny Hoi An

Ako prvé navštevujeme mestečko Hoi An, ktoré napriek Vietnamskej vojne ostalo zachované. Vďaka jeho koloniálnemu štýlu bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Jeho centrum je turistami preplnené od rána do večera a po zotmení sa v uličkách mesta tlačíme ako o polnoci na Silvestra na nábreží v Bratislave. Niet divu, mestečko je po zotmení naozaj unikátne vyzdobené lampiónmi a pôsobí naozaj príjemne.

Navštívili sme aj hinduistický chrámový komplex Mỹ Són. Oblasť bola významným kultúrnym centrum Čampskej ríše, jej prvé stavby sa datujú do 4. storočia. Napriek jej významnej hodnote bola časť komplexu počas Vietnamskej vojny zničená a v areáli sa nachádzajú dobre čitateľné krátery po bombardovaní.

Da Nang

Do mesta Da Nang sme prišli navštíviť Marble mountain. Očarili nás najmä jaskyne s obrými sochami. Na samotnej hore sa nachádza viacero budhistických chrámov. Tieto vietnamské však prebrali niečo z čínskej architektúry. Sú pekné a malebne vyzdobené, ale všetky "na jedno kopyto."

V meste sa určite oplatí zastaviť pri Dračom moste, ktorého architekti šikovne zakomponovali a vytvorili z neho ikonu mesta. Kúsok za mestom sa nachádza Lady Budha,  najväčšia socha vo Vietname.

Hue po neturistických chodníkoch

Do Hue prichádzame už tak trochu znudení z toho množstva chrámov. Navštevovať každú "must see" pamiatku a všade sa tlačiť, sa nám už naozaj nechce. Návštevu Hue sme poňali trochu netradičnejším spôsobom. Vykašľali sme sa na Citadelu a zamierili mimo turistické chodníky.

Mierime 20 kilometrov na juhovýchod cez ryžové polia k cintorínu An Bang.  Tento cintorín je špecifický tým, že miestna buržoázia tu stavia prehnane veľké a bohaté pomníky pre svojich rodinných zosnulých. Ich pýchou sa, okrem nás, neprišiel kochať nikto iný. Cintorín je prezývaný aj Mestom duchov, čo je naozaj trefné pomenovanie.

Ďalšou špecialitkou je opustený waterpark. Park otvorili v nedokončenom stave v roku 2004 a zavreli ho z neznámych príčin už 2 roky na to. O vstupe sme nemali presne informácie, no s veľkou dávkou šťastia nás tam prepašoval benediktínsky mních z neďalekého kláštora. 

Na úplne opustenom mieste bývalého waterparku je hlavnou dominantou budova akvária, ktorá je v tvare draka. Neskôr sme sa dočítali, že na tomto mieste v minulosti relaxovali aj krokodíly (45. sekunda videa), o čom sme počas našej návštevy netušili.

Pôvodné znenie článku je: O podvodoch a krásach stredného Vietnamu. Ak sa chceš dozvedieť prečo, prejdi na našu stránku Triplovers. Nájdeš tu aj srandovné vietnamské psy.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší žúr v histórii krajiny

Niektoré slovenské idiomy po tomto víkende už nebudú, čo bývali.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom


Už ste čítali?