V Phnom Penhe sme videli viac ako bežní turisti

Autor: Milan Lahučký | 18.9.2018 o 8:52 | Karma článku: 1,49 | Prečítané:  272x

Bez nášho osobného sprievodcu by bola návšteva Phnom Penhu vybavená asi za jeden deň. My sme však mali možnosť nahliadnuť do života Kambodžanov tak trochu inak.

Návšteva základnej školy Bantayrersey

Cestou do Phnom Penhu navštevujeme malú školu pre najmenších v dedine Bantayrersey neďaleko jazera Tonlé Sap. Nie je to žiadne turistické miesto ale nám sa ponúkla možnosť vidieť skutočný kambodžský svet. Je to základná škola pre najmenšie detičky, ktorú založila Češka Veronika Pospíšilová prostredníctvom organizácie Hvězdice. Táto organizácia zabezpečuje výstavbu nových škôl a podporu vzdelávania detí v Kambodži.

Prvý dojem z Phnom Penhu

Phnom Penh nás prekvapuje. Nie je až taký strašný ako sme ho počuli z opisu. Je to veľkomesto, v ktorom nie je problém zazrieť chudobu ale aj lepší európsky štandard hneď vedľa seba. Z doposiaľ navštívených krajín je práve Kambodža tá, kde pozorujeme tie najväčšie rozdiely.

Čo je v meste turistické?

Wat Phnom je postavený na kopci vo výške 27 metrov a tvorí kruhový objazd. Podľa tohto chrámu je pomenované celé hlavne mesto Kambodže. Je pekný ale malý, na jeho návštevu nám stačila polhodinka.

Tak ako Bangkok, tak aj Phnom Penh má svoj Royal palace. Ako sme počuli, vyzerajú veľmi podobne a po skúsenostiach z Bangkoku sme ho popravde ani nemali záujem vidieť.

O genocíde v Kambodži a Červených Kméroch sme pred návštevou juhovýchodnej Ázie nič nevedeli. Preto sme navštívili Tuol Sleng Genocide Museum, prezývanú tiež Väznica S21. Bolo to akoby sme opäť navštívili Osvienčim. Človek sa sem nejde pozerať na nič pekné. Táto bývalá väznica bola kedysi školou. V jej jednotlivých budovách sme si mohli pozrieť priestory bývalej väznice kde mučili a vypočúvali ľudí, prístroje a techniky, ktorými ich týrali a množstvo fotografií ľudí, ktorí vo väznici zahynuli.

House of Family

Naša sprievodkyňa dobrovoľničí na projekte, ktorému sa venuje prostredníctvom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Venuje detičkám, ktoré sú pozitívne na vírus HIV. Úlohou projektu je poskytovať deťom liečbu, ktorá im výrazne dokáže predĺžiť život. Ďalšia aktivita je získavať pre deti donorov, ktorých finančné prostriedky ich podporia pri štúdiu alebo osamostatnení.

Garbage hill alebo skutočná Kambodža

Po známosti a so sprievodom SBS a pracovíkom organizácie Cambodian Children's Fund dostávame na miesto, ktoré by sme sami nikdy nenavštívili. Dostávame sa do komunity ľudí žijúcich na bývalom smetisku.

Vidíme v akých podmienkach sa žije v tejto komunite a čo jeho organizácia robí pre ich zlepšenie. V komunite je veľký problém s alkoholom a drogami. Doplácajú na to najmä deti. Na druhej strane sa im organizácia snaží poskytnúť možnosti vzdelávania. Dokonca stredná škola na okraji komunity má lepšie vybavenie ako školy na Slovensku. Dokonca má aj terasu na streche budovy, kde si deti počas prestávky môžu bezpečne zahrať futbal.

Organizácia postavila pre ľudí jednoduché príbytky. Ľudia v nich môžu bývať iba pod podmienkou, že sú bez drog a alkoholu. Jediné čo musia platiť je spotrebovaná voda a elektrina. Napriek takejto výhodnej ponuke sú problémy s alkoholom a drogami na dennom poriadku.

Ak si chceš prečítať plnú verziu článku o Phnom Penhe, prejdi na našu stránku Triplovers. Dozvieš sa aj o tom, ako pomôcť deťom v Kambodži aktívne či pasívne ;)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?