Uvidieť Angkor Wat je splneným nejedného sna

Autor: Milan Lahučký | 14.9.2018 o 7:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  211x

Angkor Wat mnohí poznajú vďaka filmu Tomb Rider, no niektorí o ňom snívali ešte dávno predtým, než tento film natočili ;)

Siem Reap

Mierime k tomu najslávnejšiemu čo Kambodža ponúka a tým je Angkorský chrámový komplex. Veľa ubytovacích možností ale aj barov, reštaurácii a obchodov ponúka mesto Siem Reap, ktoré je od samotného Angkor Watu vzdialené len 6 kilometrov. Ponuka suvenírov, masáži a jedla je najpestrejšia práve v tomto kambodžskom meste. Pre mnohých turistov je to jediné miesto, ktoré v Kambodži navštívia.

Lístky do Angkor Wat komplexu

Pred samotným vstupom do areálu chrámov si treba zakúpiť nie práve najlacnejší lístok. My sme zvolili 3 dňový za cca 50 €. Pri kupovaní lístka si vás odfotia a vašu fotku si budú strážnici v ružových košeliach porovnávať pri každom vstupe do areálu ale aj chrámu.

Dopravu sme mali riešenú naozaj šťastne, k dispozícii sme mali auto. Naša kamarátka tu dočasne žije a sprevádzala nás po celú dobu čo sme boli v Kambodži.

Východ slnka nad Angkor Watom je lotéria

Na východ slnka nad Angkor Watom treba mať naozaj šťastie. Okrem otravných predavačov a množstva turistov nás sklamalo, že samotný východ nebol vôbec nijak úchvatný. Mali sme zamračené a slnko bolo schované za oblakmi. Pre naozaj pekný východ slnka treba mať aspoň priaznivú predpoveď počasia a byť na mieste už o 5:00 a zaručiť si tak najlepšie prvé rady.

Dojmy z Angkorských komplexov

Názov Angkor Wat v preklade znamená "Mestský chrám" ale jeho pôvodný názov nie je známy. Aj keď nebol tým najlepším čo sme počas týchto troch dní videli, patrí mu náš obrovský obdiv za perfektné prevedenie klasickej khmérskej architektúry. Nedostali sme sa až na najvyššie poschodie chrámu lebo tu funguje iba jedno strmé schodisko, ktoré bolo kvôli dažďu uzavreté.

Chrám Bayon je súčasťou pôvodného mesta Angkor Thom v preklade "Veľké mesto." Pri jeho výstavbe sa viac dbalo na kvalitu prevedenia než na rozmery. Nie je až taký veľký ale jeho prevedenie je viac než fascinujúce.

Hlbšie v lese za Bayonom sa nachádza chrám Baphuon, ktorý pripomína skôr pyramídu. Určite sa zastavte aj na Terrace of the Elephants. Remeselníci sa tu museli poriadne vyhrať s niečím tak pohľadným, preto sa neponáhľajte ale obdivujte.

Osobne najviac sa nám páčil chrám Preah Khan, severne od Angkor Thom. Nejakým šťastím bol práve vtedy prázdnejší a silno konkuroval slávnejšiemu Ta Prohm.

Chráme Ta Prohm je preslávený kvôli filmu Tom Rider, zároveň je doslova pohltený prírodou. V hlavnej časti chrámu funguje iba jeden smer prehliadky. Väčšina turistov absolvuje iba ten a ich tuk tukár ich počká na druhej strane chrámu. Ja však odporúčam vrátiť sa späť po južnej strane chrámu, na ktorú naďabí naozaj len hŕstka turistov. My sme sa na ňu dostali len náhodou a bola to najlepšia časť prehliadky :)

V malom chráme Ta Som môžete pozorovať ako tu doslova žijú ľudia. Nás prekvapí ako tu pobehujú deti a posedávajú po chráme a jedia ryžu zo sáčku rukami, matka tu kojila malé, starší synovia maľovali obrazy a predávali suveníry a nejaký muž opravoval časť chatrče a ponúkal nám kukuricu.

Domáci majú do všetkých priestorov voľný vstup. Preto môžeme len v kútiku duše závidieť deťom, ktoré ráno križujú celý komplex na bicykli na ceste do školy. Určite si všimnete aj ženy v svadobnom rúchu, najmä ak prídete v sobotu. Priestory chrámov sú ako stvorené na fotenie svadobných portrétov.

Ak sa chceš dozvedieť viac informácií o lístkoch a doprave v Angkorských chrámových komplexoch, prejdi na našu stránku Triplovers. Dozvieš sa zároveň, kam sa vybrať na výlety v okolí Siem Reapu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.


Už ste čítali?