Ako som Janku nechal v Bagane pred eBikom behať

Autor: Milan Lahučký | 23.8.2018 o 7:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  233x

Pri návšteve Mjanmarska je Bagan neodmysliteľnou zastávkou. V mnohých prípadoch aj hlavný dôvod na návštevu krajiny. My sme na tom boli úplne rovnako, až neskôr sme sa dozvedeli, koľko toho Mjanmarsko ponúka.

Bagan sa nachádza v úchvatnej savane, v ktorej je bez slnečných lúčov neuveriteľne chladno. Oku lahodiaca flóra je tvorená najmä akáciami, liečivou rastlinkou aloe vera a kaktusmi, z ktorých si Mjanmarčania dokážu vyrábať ploty.

Prečo Bagan NIE je súčasťou svetového dedičstva UNESCO?

Bagan bol hlavným mestom Paganskeho kráľovstva v rokoch 1044 až 1287. Zlatý vek Baganu skončil, keď bolo kráľovstvo a jeho hlavné mesto napadnuté a porazené Mongolmi. Z mesta sa zachovalo vyše 10 000 budhistických objektov ako sú chrámy, pagody, stupy či ich pozostatky.

Tie však do dnešnej doby nie sú súčasťou UNESCO, lebo pri rekonštrukcii niektorých chrámov neboli dodržané pravidlá ochrany a obnovy historických objektov. Situácii nepomáha ani fakt, že v novembri 2017 sa v Bagane zabila 20 ročná americká turistka.

Náš príbeh

Na prepravu po Bagane sme si vybrali e-bike, ktorý v skutočnosti nemá ani pedále. Tento pekelný stroj, dosahujúci rýchlosť až 35 km/h, pri jazde dole kopcom. Má úžasnú schopnosť, nechať vás v štichu v tom najmenej vhodnom čase a na tom najmenej vhodnom mieste ;)

Po prejdení 55 km nás náš e-bike nechal s takmer plnou baterkou uprostred prašnej cesty. No baterka nás už nevládala odviesť oboch. Takže som vysadil Janku a tá si tak trochu nechtiac splnila sen niekoho iného, zabehať si v Bagane :) Takto sme fungovali asi 4 km, pokiaľ sme neprišli k bodu, kde na nás čakala naša spása. Pomohli nám domáci, očividne už zvyknutí na takúto situáciu. Zavolali do požičovne a po polhodine nám doviezli plné nabitý e-bike.

Čo vidieť v Bagane?

Z tých tisícok chrámov a pagôd treba navštíviť samozrejme tie najveľkolepejšie. Určite odporúčam návštevu Swezigon pagody, chrámu Ananda, Thabbyinnyu pagody, Dhammayangyi chrámu a Pyathada Paya pagody. Ako inak, budete tu stretávať aj veľa turistov a predavačov.

My sme mali na Bagan vyčlenené 3 dni. V priebehu tohoto času sme si stihli obzrieť aj menej navštevované chrámy a komplexy, kde sa to nehemžilo turistami a ani predavačmi. Nevýhodou týchto menej navštevovaných chrámov je, že vôbec nie sú udržiavané a zdržuje sa tu viac živočíchov ako ľudí. Tie tu po sebe pochopiteľne zanechávajú trus, bobky alebo netopierie guáno.

Východ vs. západ slnka

Východ slnka je tá najdokonalejšia časť dňa, akú v Bagane môžete zažiť. Ani nám sa nechcelo vstávať o 5:30 ráno do tej zimy, ale vždy sa to oplatilo. Východy slnka boli niekoľkonásobne krajšie ako jeho západy. Dôvodom bol hlavne menší počet turistov a fakt, že ráno sa vytvára opar, z ktorého pagody vytŕčajú a dotvára tak tajomnú atmosféru. Navyše horkovzdušné balóny lietajú tesne po východe slnka.

 Naopak západy slnka sú preplnené turistami. K vyhliadkam ich dovážajú desiatky turistických autobusov. Kvôli nim, sa v celej oblasti tvoria dopravné zápchy.

 

Ak Ťa zaujíma ako zmenila turizmus v Bagane smrť mladej Američanky a ako sa to stalo, prejdi na našu stránku Triplovers. Nájdeš tu aj informácie o tom, ako sa po oblasti prepravovať, koľko stojí vstupné a prečo sme sa nevybrali ku kláštoru Taung Kalat na vrchole Mount Popa.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?