Prečo po návšteve Luang Prabang už nedôverujeme túlavým psom

Autor: Milan Lahučký | 9.8.2018 o 7:55 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  280x

Vytešení z doterajších zážitkov v Laose prichádzame do našej poslednej destinácie v tejto krajine. Ešte nevieme aké nemilé, ale aj úžasné zážitky nás tam čakajú.

Top miesta v Luang Prabang

Na naše prekvapenie je mesto omnoho menšie ako sme si ho predstavovali. Jeho výhodou je však kompaktné centrum, ktoré je zároveň na zozname UNESCO za jeho zachované architektonické, náboženské a kultúrne dedičstvo, pričom architektúra odráža koloniálny vplyv Francúzska z 19. a 20. storočia.

Mesto ponúka množstvo chrámov, je ich tu naozaj veľa. Je len na vás koľko máte času a ktoré navštívite. V niektorých sa stretnete aj s poplatkami v hodnote 1€. Za seba určite môžem odporúčať Wat Visounnarath, Wat Sene, Wat Mai a Wat Manorom. Za návštevu stojí aj Royal Palace a chrám Haw Pha Bang.

Ranné almužny mníchom

Luang Prabang je perfektné miesto kde môžete ísť pozorovať ranný rituál, kedy ľudia dávajú budhistickým mníchom almužny. Medzi tie patrí hlavne jedlo, ale aj peniaze. Už o šiestej ráno prichádzajú prví mnísi, aby si zobrali svoje almužny na nadchádzajúci deň.

UXO Visitors center

Nachádza sa len kúsok za centrom a dá sa sem dostať aj pešo. Návšteva nezaberie veľa času ale za tak krátky čas Vám otvorí oči a odhalí jeden z hlavných dôvodov, prečo je Laos stále jednou z najmenej rozvinutých krajín juhovýchodnej Ázie. Organizácia UXO LAO sa snaží odstrániť nevybuchnutú muníciu, ochrániť obyvateľstvo, šíriť osvetu a vyčistiť územie od munície pre potreby pestovania. Každý deň sa v Laose zrania alebo zomierajú ľudia v dôsledku nevybuchnutej munície.

Agresívne túlavé psy po zotmení

Obzrieť sme si chceli aj chrám Phra That Khong Santi Chedi. Tak úplne nám to nevyšlo s časom a prišli sme sem až po zotmení. Na naše nemilé prekvapenie sa po nás v jeho areáli rozbehla svorka psov. Pes čo šteká, nehryzie, týchto 6 túlavých psov neštekalo a išli rovno na vec - zľava, zprava a jeden pre istotu "zatarasil cestu "aj spredu. Naša naštartovaná motorka so zaradenou jednotkou ale spravila svoje a jednoducho sme im ušli!

Presne aj kvôli týmto neočakávaným situáciám človek nikdy nevie, kedy sa mu zužitkuje jeho očkovanie voči besnote, ktoré stále veľa cestovateľov ignoruje.

A to s túlavými psami nemám absolútne žiaden problém, keďže som dlhé roky fotil pre Slobodu zvierat v rámci môjho projektu Druhá šanca.

 

Kuang Si vodopády

Ak hľadáte rozprávku tak sa určite vyberte sem! Obrovský 60 metrový vodopád pomaly prechádza do kaskád s belasou farbou vody. Veľa ľudí sa tu aj kúpe, k dispozícii sú dokonca aj toalety a prezliekacie kabínky, čo je na Laos naozaj pokrok. V areály sa nachádza aj záchranná stanica pre medvede kde môžete pozorovať ich dennú (ne)činnosť.

Tad Sae vodopády

Aj keď vodopády Kuang Si položili naozaj vysokú latku, menej známe vodopády Tad Sae sa tiež nenechali zahanbiť. Problémom však bola doprava. Odmenou nám však bolo kúpanie v kaskádovom vodopáde.

 

Ak si chceš prečítať kompletný článok o zážitkoch z Luang Prabang prejdi na našu stránku Triplovers. Dozvieš sa tu tiež kam a prečo sme sa rozhodli nevybrať, ale aj kam sme sa vybrali a oľutovali to. Dočítaš sa užitočné informácie o požičaní skútra v Luang Prabang alebo ti poradíme ako sa dostať k vodopádu Tad Sae. Alebo sa aspoň zasmeješ na fotkách z ranného marketu ;)

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?