4 dni na motorke, krasovými oblasťami Laosu

Autor: Milan Lahučký | 1.8.2018 o 8:06 | Karma článku: 1,46 | Prečítané:  472x

Keď sme kamarátom povedali Laos, tak nemali poňatia kde to je. Preto sa ani sám nedivím, že ja som nemal poriadne poňatia o The Thakhek Loop a o dobrodružstve, ktoré tu môžem zažiť.

Je to cca 500 km okruh, ktorý zvyknú ľudia robiť na požičaných skútroch, či motorkách a cestou sa zastavujú v početných jaskyniach, vodopádoch a jazierkach s tyrkysovou vodou na okúpanie. Začiatok aj koniec je v mestečku Thakhek.

Itinerár pre The Thakhek Loop

V Mad monkey požičovni sme dostali aj mapku s podrobným popisom a odporúčaniami. Uponáhľaní cestovatelia ho robia za 3 dni a tí, čo si to chcú viac vychutnať si na to nechajú 4 dni.

1.deň (130 km)

Spočiatku to bolo trocha chaotické, keďže mi nefungovala navigácia akoby mala a keď sme sa dostali k prvej no name jaskyni zadarmo, tak nestála za nič. Bolo strašne teplo, akurát sme boli riadne spotení už po prvej polhodine a navyše sme cestou prehliadli Budha cave, a tak sme sa kúsok museli vrátiť - začiatok ako sa patrí :D

# Budha cave

Je to pekná malá jaskyňa. Ale je to len jedna 'miestnosť' kam môžete vstúpiť iba naboso a nemôže sa tam ani fotiť, treba zvážiť návštevu.

Pri tejto jaskyni je možnosť aj 3 hodinovej plavby lodičkou, na ktorej sme neboli. Nedá sa totiž nechať zlákať na všetky atrakcie, lebo by to trvalo aj viac ako 4 dni a boli by ste ujaskyňovaní ;)

# Vodopád Tad Song Souk

K tomuto vodopádu sa ide po štrkovej ceste, takže treba ísť opatrnejšie. O to je ale krajšia odmena v podobe vodopádu, kde sa dá aj okúpať, ak sa stíha. My sme už kúpanie nestíhali, keďže sa stmievalo a na naše prvé ubytko sme už aj tak išli po tme. No a keď máš požičanú helmu s tmavým štítom, tak ten musel ísť hore a moje oči museli odrážať všetky tie mušky a komáre :D

2.deň (115 km)

Cestou z ubytovania nás čakala krásna scenéria cesty idúcej pomedzi vodnú nádrž, ktorá bola posiata viacerými stromami bez konárov. Nasledovali prvé serpentíny pomedzi červené skaly.

# Budha carvings

Milá krátka zastávka počas stúpania serpentínami do hôr v podobe niekoľkých Budhov vytesaných do skál popri ceste.

# Lak Sao

Je to mestečko po ceste, kde sme si dali v pouličnom stánku našu prvú ľadovú Lao Coffee za 10 000 kip (1€) a bola naozaj výborná :) Aj keď pre niekoho by mohla byť príliš sladká, kvôli "salku", ktoré tam dávajú, pre nás nebola.

# Dragon Cave / Mangkone Cave

Cestou sme našli pekne upravené parkovisko, aj s malou kaviarničkou, kde nás hneď oslovil miestny, či nechceme ísť za poplatok do jaskyne. Chvíľu sme váhali, keďže sme vôbec netušili, čo to bude za jaskyňu, ale nakoniec sme šli. Pre mňa to bola najkrajšia jaskyňa z Loopu! Začína tak nenápadne a neustále graduje výzdobou a kam všade sa dá ísť. Pri prechádzke som si stále myslel, že už bude končiť, ale jaskyňa nám ukázala stále lepšie a krajšie priestory :) Jaskyňa je nasvietená typicky ázijsky, tečie ňou voda, chodí sa tam miestami po piesku a lozí po kameňoch, inak sa tam veľmi nezašpiníte a budete sa cítiť akoby ste boli hlavným hrdinom Nekonečného príbehu ;)

3.deň (110 km)

# Konglor cave

Skoro ráno sme sa vybrali do vychýrenej Konglor cave. Okrem malého vstupného do jaskyne si treba zaplatiť aj loďku, ktorá je štvormiestna. Ale ľudia väčšinou chodia po dvojiciach s boatmanom.

V jaskyni to funguje tak, že nastúpite ujovi do loďky, zoberie vás kúsok, potom si pozriete časť jaskyne pešo, kde je aj najväčšia výzdoba. Potom vás zoberie iná loďka hlbšie do jaskyne. Pri samotnej plavbe už veľa výzdoby neuvidíte. Plavíte sa cez obrovské dutiny jaskynných priestorov v úplnej tme, každý vidí len to, čo si osvetlí sám.Plavba ide 7 km popod miestnu horu a výlet trvá necelé 2 hodiny. Rozhodne stojí za to ju navštíviť ;)

Keďže sme mali na výlet 4 dni, tak hneď po Konglor cave sme sa nemuseli náhliť vyše 100 km po frekventovanej rovnej nudnej ceste plnej kamiónov a autobusov. Namiesto toho sme sa vydali smerom ako sme aj prišli. Takto sme si záver mohli ešte pekne užiť, čo sa týka pekných krajiniek a scenérií a cestou sme si mohli pozrieť, čo sme predtým nestihli.

 

# Cool Springs

Cestou sme pozreli známe Cool Springs. Je to jedno jazierko s krásnou modrastou farbou, kde sa dá aj okúpať, ak prežijete tú chladnejšiu teplotu vody. My sme bohužiaľ v ten deň nemali až taký hic, aby sa človek hádzal do tej studenej vody :D

4.deň (159 km)

Posledný deň sme mali pred sebou ešte dlhú cestu do požičovne a skúter bolo treba vrátiť do 18:00. Všetko podstatné, čo sme chceli vidieť sme už stihli, takže sme sa mohli naplno sústrediť na cestu späť. Jedinú zástavku sme si dali pred Thakhekom v Elephant Cave.

Ak si chceš prečítať kompletný článok o Thakhek Loop alebo Ťa zaujíma celý itinerár prejdi na našu stránku Triplovers. Dozvieš sa tu aj ako sa dá dostať do Thakheku, kde zohnať naozaj spoľahlivú motorku alebo skúter a hlavne kde sa dobre najesť v Thakheku ;)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?