Kde sme našli najkrajšie pláže v malajskej časti Bornea

Autor: Milan Lahučký | 9.7.2018 o 7:55 | (upravené 25.7.2018 o 11:44) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  1451x

Semporna je rajom pre potápačov a milovníkov šnorchlovania. Sú to jediné aktivity prečo sem turisti chodia. Na priľahlé ostrovy pri Semporne sa nedá dostať žiadnou verejnou loďou, dá sa ísť iba cez agentúry.

Vo všetkých sa opakujú tie isté tri typy výletov. Dva sú čisto šnorchlovacie na dvoch rôznych ostrovoch. V treťom je ako bonus návšteva "sea gypsies" a výstup na najvyšší bod jedného z ostrovov, poobede sa šnorchluje. Tretiu možnosť si vyberá aj najväčšie množstvo turistov a vybrali sme si ju aj my. Výlet nám dohadoval náš ubytujúci. Vždy si výlet musíte zajednať deň vopred. Cena nášho jednodenného výletu bola 160 RM (32€), v rámci neho sme mali zahrnutý aj obed, vodu a požičanie šnorchlov.

Nie všetko je tak ružové ako sa tvári byť z fotografií, nás celodenný výlet bol čiastočne dosť veľký fail.

 

Agenda výletu loďou na okolité ostrovy

  • Prvým bola zastávka pri sea gypsies, celé to bolo o tom, že sme boli asi 3 minúty kus od dediny a k nám priplávalo plno lodičiek s malými žobrajúcimi dievčatkami. Nakoľko naše predstavy o tejto návšteve boli úplne iné, nič sme pre ne žiaľ nemali. Ak Vám nebude vadiť, že je to celé iba divadlo, môžete im priniesť napríklad gumičky či sponky do vlasov. Sladkosti radšej nie, inak nechcene prispejete k znečisťovaniu oceánov aj vy.
  • Druhá zastávka bola príčinou našej nespokojnosti. Po príchode nám po pár minútach náš guide oznámil, že dnes je chodník uzavretý. Vraj z bezpečnostných dôvodov, akoby si pre istotu nemohli ráno preveriť situáciu telefonicky. To by ani nebolo tak hrozné, keby sme sa opäť nalodili a ušetrený čas využili na šnorchlovanie. Ale naša loď odplávala preč s potápačmi a my sme v prístave museli čakať celú dobu čo sme mali absolvovať výstup. Takže po návrate našej lode bol už čas obeda a ešte sme dohromady nič nevideli.
  • Treťou zastávkou bolo šnorchlovanie uprostred mora, takže do plaviek sa prezlečte už na druhej zastávke inak sa budete prezliekať na lodi ;) More malo naozaj krásne farby, koraly boli žiaľbohu celkom vyblednuté, ale rybičiek požehnane :)
  • Posledná zastávka bola na ostrove Pulau Sibuan s kúskom pláže, ktorá bola prístupná pre turistov, zvyšok ostrova patril malajskej armáde. Pre nás najkrajšia zastávka. Rybičiek bolo rozhodne pomenej ale piesková pláž to vynahradila :)

Ak máte vlastný šnorchel určite si ho zoberte! Tie, ktoré Vám budú požičiavať väčšinou pretekajú alebo majú úplne zničené, zahmlené sklá. Problematike kúpy aspoň priemerne kvalitného šnorchlu na Borneu sme sa venovali v už v článku z Kota Kinabalu, bol to celkom problém.

 

Čo robiť v Semporne?

Keď sme rezervovali ubytovanie v Semporne, netušili sme že v tomto meste nič nie je. A to my vždy chodíme pozerať aj tie menej podstatné pamiatky. Každopádne sme tu mali stráviť 3 celé dni a na dva z nich nebol žiaden plán.

Náš ubytujúci nás ešte predtým varoval aby sme nechodili na ostrov Bum Bum. Ale ako turisti aj tak nemáme šancu dostať sa na loď, tá je iba pre lokálnych.
Takže ako v každom meste na Borneu aj tu sme navštívili Water village. Tentokrát sme si do zásoby priniesli aj nejaké sladkosti pre detičky. Smutné je pre mňa to, že deti tu poznajú jediné anglické slovko - MONEY.

Cestou do water village, ktorá je inak hneď za centrom sa ešte oplatí zastaviť pri miestnej mešite.

Zážitkom zo Semporny bola pre nás návšteva Tengkorak skull hill. Archeologické nálezisko na kopci neďaleko mesta, odkiaľ je prenádherný výhľad na more, hory, mesto aj plantáže :) My sme ho navštívili počas západu slnka a bolo to úplne magické! 

Pri troche šťastia a trpezlivosti vám čakanie na západ slnka skrátia Proboscis opičky. Ich správanie je naozaj zábavné a zamilujete si ho ;)

Transfer zo Sandakanu do Semporny

Zo Sandakanu do Semporny využívame autobus spoločnosti Sida za 40 RM (8€). Odchádza zo stanice Letat Jaya Far Distance Bus Terminal, ktorý je úplne mimo centra a nechodí sem ani verejná doprava. Jediný spôsob ako sa sem môžete dostať je taxi alebo Uber. Odchody autobusu sú o 7:00 alebo 13:30 a cesta trvá vyše 6 hodín. Samotná cesta vedie len pomedzi plantážové polia, takže dych berúcevýhľady nečakajte.

Black taxi

Autobus vás vyhodí takmer v centre Semporny. Jej centrum tvoria asi 3 paralelné ulice plné reštaurácii a obchodíkov. Takže ho máte za chvíľočku prejdené. V meste nefunguje Uber a ani verejná doprava. Fungujú tu iba ilegálne taxíky, ktoré sa len náhodne odchytávajú na ulici.

Keď sme čakali na nášho ubytujúceho aby nás vyzdvihol na stanici, pristavil sa k nám tiež jeden. Keď sme sa spýtali či je to náš Sadeed z ubytovania, tváril sa, že áno. Nuž tak sme nastúpili aj keď sa nám veľmi nezdal. Asi po dvoch minútach jazdy, kedy s nami vôbec nekomunikoval sa spýtal kam chceme odviesť. To nám už bolo jasné, že to nie je nás ubytujúci Sadeed. Anglicky ani zaťať, a tak sme na mieste vystúpili, jemu veľmi rýchlo došlo čo spravil a nič si ani nepýtal. Po tomto nedorozumení sme sa konečne stretli so správnou osobou a dostali sa na správne ubytovanie :)

Celá FOTOGALÉRIA zo Semporny

Získaj naše 4 tajné články z polročnej cesty po Ázii!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?