Kuching, mesto mačiek

Autor: Milan Lahučký | 29.6.2018 o 8:15 | (upravené 25.7.2018 o 11:45) Karma článku: 2,50 | Prečítané:  1031x

Kuching je hlavným mestom štátu Sarawak, jedného z dvoch štátov v malajskej časti Bornea. Slovo ‘kucing’ znamená mačka v Malajčine.” V meste ich majú všade, či živé, alebo v podobe sôch :)

V 50-tych rokoch sa vláda snažila obmedziť maláriu masívnymi chemickými prostriedkami proti komárom. Potom, ako tieto chemikálie negatívne ovplyvnili mačacie obyvateľstvo, tak Briti z lietadiel poslali do odľahlejších častí Bornea približne 14 000 mačiek v misii známej ako ‘Operation Cat Drop’. Okrem iného obyvatelia Bornea si mačky vážia aj kvôli tomu, že pomáhajú bojovať napr. proti myšiam a potkanom.

 

Transfer z letiska

V Kuchingu nás privítalo veľké moderné letisko, kde si môžeš vybrať svoje prvé lokálne 'ringity ' (1€ = cca 5 RM). Do centra sa dá ísť taxíkom za 25 RM, keď si kúpite kupón na informáciách, aby vás neoklamali neoficiálni taxikári.

Ale oveľa lepšia možnosť je ak po východe z letiska sa dáš smerom doľava a cca 1,5 km pôjdeš pešo popri ceste k nákupnému stredisku spojenému s autobusovou stanicou Kuching Sentral. Hneď oproti tejto autobuske je zastávka verejnej dopravy a lístok na bus do centra Kuchingu stojí len 2,5 RM.

 

V centre

Mesto rozdeľuje rieka Sarawak. Donedávna jej brehy neboli spojené mostom. Majestátny most pre peších už síce stojí ale ešte nie je sprístupnený.

 

Nad riekou sa týči parlament s kupolou zlatej farby, Bangunan Dewan Undangan Negeri. Na tomto brehu rieky s parlamentom sa nachádza mólo z ktorého je pekný pohľad na vysvietené nábrežie - jednosmerný poplatok za loď na druhú stranu je 0,5 - 1 RM a loďka ide z Batu Jetty. Pri waterfronte je ešte veľmi pekná stará budova v koloniálnom štýle, The Old Court House.

Pozdĺž nábrežia oproti parlamentu sa tiahne Waterfront bazaar,  čo je promenáda pri vode aj so stánkami s jedlom. Na druhej strane cez cestu je bazár, ktorý ponúka možnosti nákupu oblečenia, lokálneho jedla, sladkosti či suvenírov.

 

V ulici paralelne za hlavným bazárom sa nachádza malý Chinatown s množstvom lampiónikov a samozrejme nemôže chýbať ani čínska kuchyňa, či chrám na konci ulice, Hong San Si Temple.

V meste treba mať oči dokorán a možno objaviš veľa pekného streetartu, takisto ako my :)

V pešej vzdialenosti od Waterfront bazaar sa nachádza pekný park na prechádzku, ktorý sa určite oplatí navštíviť, Reservoir Park, Kuching.

Takýchto jašterov stretnete v Malajzií často, netreba sa nechať oklamať jeho ležérnym tempom. Ak chce, vie byť dosť rýchly :)

Tu je zopár fotiek z typickej atmosféry Kuchingu.

 

Jaskyne v okolí Kuchingu

Autobusové spoje do jaskýň existovali v minulosti, ale zrušili ich, pre nedostatočnú vyťaženosť turistami. To je ale na tejto časti Malajzie to krásne, že to tu nie je skazené turistami. Napokon, všade sa tu uvádzajú ceny, aj na miestnom bazári.

Autobus do mesta Bau ide z miesta Chin Lian v centre. Autobus číslo 2 patrí spoločnosti Sarawak Transport.  Išli sme skorým ranným busom o 6:40 ale cez víkend. Cesta trvá približne hodinu a lístok sroji 4,5 RM.

Z autobusovej stanice v Bau pokračujeme busom 3A spoločnosti Bau Transport. Prvý odchádza o 9:00 takže kľudne stihneš zameškané raňajky. V Bau sotva stretneš niekoho kto rozumie angličtine ale pán autobusár ti dá lístoček s pokynmi v angličtine :) K Fairy cave ťa vysadí na križovatke a 3 km pôjdeš pešo. Wind cave je kúsok od zastávky. Lístky stoja 1 - 1,2 RM, jednosmerný.

 

Na našej ceste za miestnymi, ťažko dostupnými jaskyňami, sme nikdy neboli sami. Najprv sme išli do Fairy cave pešo, zobralo nás auto po ceste, ani sme nestopovali. Na naše šťastie, pretože hneď na to sa strhol krátky intenzívny lejak. Po ceste do Wind cave nás zobral iný chlapík, ktorý robí pre tieto jaskyne. No a nakoniec aj cestou z druhej jaskyne do dediny nás miestny nenechali šlapať v tej horúčave a zobrali nás dve milé ženy priamo na autobusovú stanicu v Bau :)

Vstupy do jaskýň sú 1 RM pre Malajzičanov a 5 RM pre cudzincov.

Nečakajte na sprievodcu, pretože jaskyne si máte prejsť samostatne. Aj keď ja som bol Jankou donútený čakať, lebo ževraj určite niekto príde. A naozaj aj prišiel jeden miestny sprievodca, aj s nejakou ženskou turistkou. A tak sme išli dnu aj s nimi a načúvali výkladu, a ku koncu prehliadky nám došlo, že to bol súkromný sprievodca :D

Fairy cave je veľká otvorená jaskyňa, charakteristická svojou monumentálnosťou, krasovú výzdobu veľmi nečakajte. A Wind cave je temná jaskyňa s nižším stropom, charakteristická netopierím trusom a ich všadeprítomným škrekotom. Strašidelná o to viac, že možno ňou budete prechádzať úplne sami ako aj my :) Nezabudnite si baterky.

 

Bako národný park

Bako je zastávka,  ktorú nesmie vynechať žiaden cestovateľ, ktorý príde na Borneo. My sme si spravili jednodňový výlet. Dá sa aj viacdňový s prespaním priamo v národnom parku.

 

Autobus K1 odchádza z Kuchingu zo zastávky Chin Lian, prvý o 7:00 potom každú hodinu. Cesta trvá cca trištvrte hodinu. Jednosmerný lístok stojí 3,5 RM a zoberie ťa na konečnú zastávku k národnému parku. Posledný bus späť do Kuchingu ide o 17:30 a predtým každú hodinu.

Vstupné do NP stojí 20 RM pre cudzinca. O okienko vedľa si môžeš zakúpiť lístok na loďku. Je to jediný spôsob ako sa dostať do národného parku. Obojsmerný lístok stojí 40 RM na osobu. Na malajzijské pomery je to nekresťansky veľa ale táto plavba je zároveň to najvzrušujúcejšie na celej návšteve parku. Asi po 20 minútach plavby sa dostaneš na pláž,  kde sa vylodíš a čaká vás malé prekvapenie, neprezradím, treba zažiť ;)

Loď späť chodí vždy o celej, posledná o 15:00. POZOR, môže ísť z iného miesta, pre istotu sa opýtajte aby ste nečakali o hodinu dlhšie ako my.  Pár metrov od pláže je ubytovacia jednotka a mapa všetkých trekov do okolia od polhodinových do celodenných,  uvedené sú aj jednosmerné vzdialenosti a čas. My sme sa rozhodovali na mieste. Na trek si určite nezabudni zobrať pevnú obuv, opaľovací krém a repelent.

Do tohto parku chodia turisti najmä kvôli Proboscis opičkam s divným nosom a divým sviniam bradavičnatým. Pripravte sa ale na to, že možno nebudete mať to šťastie a neuvidíte ich. My sme postretli aspoň jedného makaka. Napriek tomu pre nás to bola prvá návšteva džungle a obdivovali sme na nej každú maličkosť :)

 

Semenggoh Wildlife Rehabilitation Center

Pri návšteve ostrova Borneo sa predpokladá, že chceš vidieť aj orangutany. Pri Kuchingu sa nachádza táto rezervácia a dá sa do nej dostať busom K6 zo stanice Chin Lian. Odchody autobusov sú zladené tak aby turistov priviezli do centra práve v čase kŕmenia orangutanov. Ranné kŕmenie je od 9-tej, autobus z Kuchingu odchádza o 7:20, späť do Kuchingu ide o 11:05. Poobedné kŕmenie začína o 15tej  z Kuchingu odchádza autobus o 13:00, späť ide 16:05. Cena lístka za autobus zdražela na 4 RM. Vstupné pre domácich 5 RM pre cudzinca 10 RM.

Rehabilitačná stanica kde sa pozorujú orangutany sa nachádza vyše kilometer od vstupnej brány, preto si spravte rezervu hlavne pri ceste späť na autobus. Žiaľ, nie vždy sa podarí ošetrovateľom centra úspešne privolať orangutany na kŕmenie. Obzvlášť v období kedy rastie na stromoch dostatok ovocia a nemajú potrebu prísť sa dokrmovať. My sme videli iba jedného a to tiež iba ako sedel a kŕmil sa, v čase jeho príchodu a odchodu sme žiaľ boli na druhom stanovišti. V najhoršom prípade sa naozaj môže stať, že žiaden orangutan nepríde. A ako ošetrovateľ podotkol, na vrátenie peňazí nárok nemáte :D

 

Záver

Kuching sa nám ako mesto, čisto subjektívne, najviac páčilo z celého tripu po malajzijskej časti Bornea :)

Celé FOTOGALÉRIA z Kuchingu

Získaj naše 4 tajné články z polročnej cesty po Ázii!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?